Header

2011 Results

Division 1 – Adult Men’s Open

·                 Champion – HYS Herndon FC
·         Finalist – District Ultras
 
Division 2 – Adult Men’s Open
 
·         Champion – Bethesda FC
·         Finalist – Grandfather Robinson
 
Division 3 – Adult Men’s Rec
 
·         Champion – Arlington St. Pauli United
·         Finalist – Motrin FC
 
Division 4 – Adult Coed Club
 
·         Champion – FU6
·         Finalist – Greenbelt Sportsplex
 
Division 5 – Adult Coed Rec
 
·         Champion – Travelers FC
·         Finalist – Ball Hogs
 
Division 6 – Adult Women’s Rec
 
·         Champion – Just for Kicks
·         Finalist – A-Team
 
Division 7 – Boys U10 Club
 
·         Champion – ALEX White Stars
·         Finalist – Laurel Lions
 
Division 8 – Boys U10 Club
 
·         Champion – SCM Gunners
·         Finalist – ARL United White
 
Division 9 – Boys U9/U10 Rec
 
·         Champion – VSA Heat Green
·         Finalist – Stoddert Crickets
 
Division 10 – Girls U10 Club/Elite
 
·         Champion – BRYC 00 Elite Courage
·         Finalist – VYS Freedom
 
Division 11 – Girls U10 Club/Elite
 
·         Champion – BRYC 00 Elite Power
·         Finalist – BSC
 
Division 12 – Girls U10 Rec
 
·         Champion – Angels Gone Bad
·         Finalist – Alliance Blue
 
Division 13 – Boys U11 Club/Elite
 
·         Champion – VSA 99 Heat Boys
·         Finalist – Kickers Manchester United
 
Division 14 – Boys U11 Rec/Club
 
·         Champion – BAC Hawks
·         Finalist – DC Stoddert Blue Metros
 
Division 15 – Girls U11 Rec/Club
 
·         Champion – BRYC 99 Elite #1
·         Finalist – LFC Tornado
 
Division 16 – Girls U11 Club
 
·         Champion – BRYC 99 Elite #2
·         Finalist – Maryland Magic
 
Division 17 – Boys U12 Club/Elite
 
·         Champion – Milan
·         Finalist – MFC Friends United
 
Division 18 – Boys U12/U13 Rec
 
·         Champion – Arlington Falcons
·         Finalist – Fighterlink FC
 
Division 19 – Girls U12 Club
 
·         Champion – NVSC Majestics 98 Elite
·         Finalist – AC United 98
 
Division 20 – Girls U12 Elite
 
·         Champion – BRYC Lightning
·         Finalist – Tigers
 
Division 21 – Girls U12 Rec/Club
 
·         Champion – Xplosion White
·         Finalist – SCM Vipers
 
Division 22 – Boys U13 Club
 
·         Champion – ABGC United
·         Finalist – VISTA Eagles 3
 
Division 23 – Boys U13 Club
 
·         Champion – CYA Cesena 97 – OC
·         Finalist – Smithfield SC Nitro
 
Division 24 – Boys U13/U14 Club/Elite
 
·         Champion – VA Crew
·         Finalist – Arlington Impact
 
Division 25 – Girls U13/U14 Rec/Club
 
·         Champion – AC United 96
·         Finalist – VSA Heat White
 
Division 26 – Boys U15 Rec/Club
 
·         Champion – Crofton Fusion White
·         Finalist – Crofton Fusion Red
 
Division 27 – Girls U15 Club
 
·         Champion – Herndon Curve
·         Finalist – T-Wolves
 
Division 28 – Boys U16 Club/Elite
 
·         Champion – Bobcats
·         Finalist – SYC Red Tigers
 
Division 29 – Girls U16 Club
 
·         Champion – VYS Victorious Secret
·         Finalist – NCSA Fusion
 
Division 30 – Boys U6 Rec
 
·         Champion – Pipeline
·         Finalist – Quickfeet Strikers
 
Division 31 – Boys U9/U10 Rec/Club
 
·         Champion – VSA Arsenal
·         Finalist – Bowie Strikers
 
Division 32 – Boys U6/U7 Club/Elite
 
·         Champion – Blue Angels
·         Finalist – Barca Juniors
 
Division 33 – Girls U6 Rec
 
·         Champion – FPYC U6 Girls Gold
·         Finalist – Cheetahs
 
Division 34 – Boys U7 Rec
 
·         Champion – TAFC Team America Olimpia
·         Finalist – Ignition HC
 
Division 35 – Boys U7 Rec
 
·         Champion – South Riding Explosion
·         Finalist – FPYC United
 
Division 36 – Boys U8 Club
 
·         Champion – Golden Jets A
·         Finalist – D.C. (Dale City) United
 
Division 37 – Boys U9 Club
 
·         Champion – Overlea Demons
·         Finalist – FSC Real Maryland
 
Division 38 – Boys U8 Rec
 
·         Champion – Los Chicos
·         Finalist – Golden Jets B
 
Division 39 – Boys U8 Rec
 
·         Champion – Blue Thunder
·         Finalist – BAC Jedi Knights
 
Division 40 – Boys U8 Rec
 
·         Champion – Milestone Gators
·         Finalist – Stoddert Meerkats
 
Division 41 – Girls U9 Club/Elite
 
·         Champion – Stafford Revolution Blue
·         Finalist – Loudoun Red
 
Division 42 – Girls U8/U9 Rec
 
·         Champion – MFC Friends United
·         Finalist – MSI Freedom
 
Division 43 – Girls U8/U9 Club/Elite
 
·         ASA Pumas White
·         Stafford Revolution White
 
Division 44 – Boys U9 Elite
 
·         Champion – AC Cugini Milan 01
·         Finalist – Bethesda Blue 2001
 
Division 45 – Boys U9 Rec/Club
 
·         Champion – Gunston Destroyers
·         Finalist – AC Cugini Milan 01 Red
 
Division 46 – Boys U9 Club/Elite
 
·         Champion – AC Cugini Milan 01 Black
·         Finalist – WSC U9 Internationals
 
Division 47 – Boys U12 Club
 
·         Champion – Thunder United
·         Finalist – VSA Heat 98 Blue